Tekirdağ Yorum
SİYASET

STK’lardan HDP’ye Tepki! HDP Nerede?

Bilge Güler
15 Şubat 2023 18:31
Son Güncelleme: 15 Şubat 2023 18:31
Türkiye’yi sarsan iki büyük depremin ardından ülkemiz tek yürek oldu. Deprem anında yaşanan korku ve kaosta kimse kimseye sen hangi parti, din veya ırktansın diye sormadı. Anadolu Coğrafyasında 1000 yıldır pekiştirdiğimiz uhuvvetimizin gerekliliği buydu, çünkü bu necip ve aziz millet 1000 yıldır; ortak acı, sevinç ve kederi paylaşmıştı.
STK’lardan HDP’ye Tepki! HDP Nerede?

“Yüzyılın felaketi” olarak adlandırılan, Kahramanmaraş’ın Elbistan ve Pazarcık ilçelerinde gerçekleşen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin 9. gününde yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Bunun yanı sıra siyasi partilerden ve STK’lardan da çeşitli destek mesajları geliyor.

Bütün bunlar yaşanırken tek bir parti var ki sesi soluğu çıkmadı. HDP bugüne kadar gerek bölücü slogan ve söylemleri ile gerekse, PKK destek ve sempatizanlığı ile hümanizm ve insan haklarından dem vururken şimdi nerelerdedir? Yoksa Halk dedikleri, sadece ideolojik olarak bir araya geldikleri Marksist, Leninist, marjinal bir güruhtan ötesi değil midir?

STK’LARDAN HDP’YE TEPKİ

Türkiye’nin birçok kesiminden deprem bölgelerine destek yağıyor onlardan biri de Türkiye’nin istiklal ve istikbaline hizmet veren yegane il olan Ordu ve onun yardımsever halkı. Sen1 Ordusun İyilik Hareketi felaketin ilk gününden bugüne kadar depremzedelerin yanındaydı. Ordu halkının yolunu ve dost elini  depremzedelerle birleştirmek için önemli bir köprü vazifesi gördü.

Sen1 Ordusun İyilik Hareketi genel başkanı Arif Hikmet İlke HDP’ye sert tepki gösteren isimlerden ilki, Sen1 Ordusun Vakfı Genel Başkanı ve birçok STK’da görevi olan önemli bir iş insanı olan Arif Hikmet İlke, yüzyılın afeti olan ve ülkemizin 10 iline eş zamanlı etki eden deprem sonrası bölgenin tümünde aktif çalışmalar yaptı. Yaptıkları çalışmaları anlatan Sayın İlke; “Depremin ilk gününden beri Türkiye tek yürek oldu. Biz yardım kampanyası düzenlediğimizde inanın insanlarımızın eli üşüdüğünden, elimizi cebimize sokup ısıtmaya utandık. Ben kendi adıma söylüyorum. O anda depremin altında kurtarılmayı bekleyen insanlar aklıma geldi. Orada Arap’ı Kürt’ü, Laz’ı, Çerkez’i diye değil Türk milleti olarak gördük.” dedi.

HDP NEREDE?

Sen Ordusun vakfı genel başkanı Arif Hikmet İlke sert sözlerle HDP’yi eleştirdi.

“Ben devam eden çalışmalarından önce şunu söylemek istiyorum zaten çalışmamız Haber Ordu Gazetesi’ne haber konusu oldu. Burada haber konusu olması gereken mesele şudur ki ; Biz deprem sonrası vatandaşımızı bir an önce enkazdan kurtarmak isterken, tüm uluslararası yardımlar gelmiş, herkes canla başla çalışır ve Türkiye için ağlarken yardım kampanyalarına 7’den 70’e herkes seferber olmuşken, İnsanların kefenlik parasını verdiği dönemde, HDP nerede diye soruyorum. Ben buradan onurlu ve Selahattin Eyyübi soylu Kürt halkının HDP’ye oy veren insanlarına sesleniyorum. Burada kim ?  Türk milletinin hangi insanı gidip enkaz altında yardım ekipleri kurtarma yaparken sen HDP’li misin? diye sordu.  

KÜRT HALKI BURADAN KENDİNE OLAN GEREKLİ OLAN PAYI ÇIKARSIN

“O yüzden sizi Türk halkı dışlıyor, özgürce yaşamıyoruz diyenlere karşı  Kürt halkı buradan kendine olan gerekli olan payı çıkarsın. Ben bu depremin ( Allah muhafaza eylesin ) daha ileri ki noktada Türkiye siyasi bir kazanım olacağını düşünüyorum. Çünkü yıllardır Kürt halkına Türkiye Cumhuriyeti sizi dışlıyor diyerek, bu insanları siyaset malzemesi yaparak kendi çocuklarını Amerika’da okutan lüks arabalara bindiren Kürtçülerin aslında sine-i millette olmadığını, ancak dağda ki ideolojik katliamcı ortaklarını temsil ettiklerini görüyoruz.

DEMEK Kİ KÜRT ACI ÇEKERKEN BUNLAR ACI ÇEKMİYORLAR

“Ben Türk halkının ve Kürt halkının vicdanına sesleniyorum. Nerede bu HDP nerede? Bunlar devletten maaş alıyorsa, devletten seçim desteği alıyorsa. HDP’nin en çok oy aldığı bölgeler olan Güneydoğu ve Doğu bölgesinde neden yoklar, En çok depremin vurduğu bölgede neden  HDP milletvekilleri yok. Siz kendi halkımız dediğiniz bölge halkına bile düşman iken, nasıl Türkiye partisiyiz diyebiliyorsunuz.

“Afet bölgesinde herkes bir AFAD olmuş durumda  adeta. Tüm Türkiye tek yürek olmuş. Demek ki Türk milletin olduğu yerde bunlar yok. Demek ki Kürt acı çekerken bunlar acı çekmiyorlar. Demek ki Türk milleti çığın altında kaldığında ıslandığında üşüdüğünde, ağladığında yetim kaldığında, öksüz kaldığında bu eller bizim elimizi tutmayacak. Bu milli seferberlik dönemin de insanların kendine çıkartacak çok iyi bir ders var. Demek ki halkın olduğu yerde halkın vicdanında bunlar vicdansız, bunlar kaçak, bunlar halkın içine girmeye demek yüzleri yok ve bugün göçük altında HDP oy vererek ayrılıkçı bir partiye oy vererek demokrasi noktasında kendi hak ve özlüklerini savunacağını düşünenlerin, demokratik yollarla sandığa gittiğinde gerekli hisseyi kendilerine çıkaracaklarını ve cevabını vereceklerini düşünüyorum. O yüzden burada ki herkese elimizi uzattık. Bunu parti gözetmemek için azami gayret ile yaptık . Tabi herkesin siyasi fikri olacak. Tabii ki herkesin demokratik çözüm noktasında bir lahza vicdanı olacak ancak o vicdanın yaralandığı yerde bizim vicdanımız hepsinin üzerinde yer alacak. Tüm bu nedenlerle devletin bu çeteye verdiği ödeneceklerin kesilmesi lazımdır. Verilen her yardım Mehmetçiğe sıkılan bir kurşundur.

TÜRKİYE TEK YÜREKKEN BUNLARIN BU YÜREĞİN İÇİNDE YERLERİ YOK

“Akıllı olan, vicdanı olan herkesin takdirine bırakıyorum, bugün insanlar Allah nidalarıyla enkaz altından yardım çığlığı atarken, halkına destek olmayanlar ilk savaşta sizlerin gırtlağını keserek ailenize tecavüz edip, ziynet eşyalarınızın peşine düşmeyecek mi ?

Günlerdir sosyal medyada çok siyaset üzerine liderin çeşitli değerlendirmeler yapılıyor. Ama bu HDP gerçeği gözden kaçmıştı. Sen1 Ordusun Vakfı genel başkanı Arif Hikmet İlke, kenarda köşede kalmış sıra dışı bir konuyu değerlendirdi.

HDP KÜRT HALKININ EN BÜYÜK DÜŞMANI

“Bunu Kürt halkının HDP’ye oy veren, sandığa gittiğinde göçüğün altında akrabası kalan seçmenin sorgulaması lazım. O bölgede yaşayan ve Türkiye’de yaşayan herkesin sorgulaması lazım. Kimsenin cesareti mi yok sorgulayamıyor. Bizim söylenmeyeni söylememiz lazım. Vicdanımız yaralı bunu Türk halkının vicdanına devrederken sevk ederken herkesten fedakarlık bekliyoruz önce devlet fedakarlığı kendinden başlatmalı. Dünyanın her yerinde milletvekilleri maaşını Türkiye’ye bağışlarken aynı hassasiyeti, siyasi partilerimizden bekleyip partilerin seçim yardımlarını da hazineye devretmeleri bekliyoruz.” dedi.

Önemli bir konuya daha değinen Arif İlke; Partilere yapılan yaklaşık 4-5 milyar TL’lik bir seçim yardımı, hazine desteği var. Bütün partiler el birliğiyle bunu deprem bölgesinde depremzedelere bağışlamalı.” dedi.

Sen1 Ordusun Vakfı olarak deprem bölgelere yaptıkları desteklerden de bahseden Arif Hikmet İlke ; ”Nakliye firmamız tüm tırlarımızı gönderdi. Konteyner yaptıracağız yetmez dedik bağış yapıyoruz yetmez dedik. Balık günlük sevk ettik, yetmez dedik gece gündüz o günden beri oradaki insanlar uyumazken yatağımıza nasıl uyuruz dedik. İşte bunlar da böyle. HDP’lilerin çocukları yurtdışında spor arabalarla poz verirken, Anadolu’nun evlatları enkazdan halkını çıkarma gayretinde . Bunları anlamak için bu bir fırsat bu felaket esnasında zahmete rahmet var. Herkesin gerçek yüzü ortaya çıksın. Bu bize kıssadan hisse olsun, Anadolu’nun aziz halkı dostunu düşmanını tanısın.

Yorum Yazın