Tekirdağ Yorum
KÜLTÜR SANAT

Şükrü Kara Projelerini Anlattı Sıra İlk Türk Semiyotik Sözlükte!

Bilge Güler
30 Aralık 2022 15:40
Son Güncelleme: 30 Aralık 2022 15:40
Yaptığı projelerle önemli işlere imza atan Balıkesir vali yardımcısı Şükrü Kara TV 52’nin yayın konuğu oldu.
Şükrü Kara Projelerini Anlattı Sıra İlk Türk Semiyotik Sözlükte!

Ordu’nun yetiştirdiği önemli isimlerden olan Şükrü Kara yaptığı çalışmalarla tüm Türkiye için önemli adımlar atıyor.

Türkçenin Kore Üniversitesi Liberal Sanatlar Fakültesinde ders olarak okutulmasında önemli rol oynayarak Türk kültürünün diğer milletler tarafından tanınıp öğrenilmesi sağladı. Aynı zamanda Türkçe eğitim veren hocalarında tedariğinde bulunan Şükrü Kara’nın yaptığı projeler güzel sonuçlar doğuruyor.

Türk kültürünün ve dilinin diğer ülkeler tarafından tanınır hala gelmesi, kamu yönetiminin gelişmesi ve gösterge bilim gibi çalışmalara imza atan Balıkesir vali yardımcısı Şükrü Kara TV 52’de yapmış olduğu tüm çalışmalarını anlattı.

BU KİTAP KAMU YÖNETİMİNİN EVRİLDİĞİ NOKTALARI ANLATIYOR

Kamu Yönetiminde Kalite ve Geleceği kitabına da değindi.

Dünyadaki kalite hareketlerinin başlamasından bugüne kadar evrildiği noktaları tespit ederek, bunun geleceğinin de nereye evrileceği konusunda öngörülerde bulunuldu.

Kitapta İzmir vali yardımcılığı görevindeyken İzmir Kalkınma Ajansı ile birlikte yapmış olduğu bir proje olduğunu anlatarak kitaba karşı beklediğimiz ilgiyi ve etkiyi gördük dedi.

“KAMU YÖNETİMİNDE KALİTE ÇOK ÖNEMLİ”

Kamu yönetiminin bugüne kadar nerelerden geçtiğini ve nerede başladığına değinen Şükrü Kara bu konudaki bilgilerini paylaştı.

Kamu yönetimindeki kalitenin önemine değinerek “İnsanımızı daha iyi daha üretken seviyelere getirmek için kamu yönetiminde kalite oldukça önemlidir.” Dedi.

KİTABIN ÇIKIŞ AMACI NEYDİ?

Kamu yönetimi nedir? ne derecede önemlidir? ve ülkelerin gelişimine etkisi nedir? Gibi sorulara oldukça önem veren Şükrü Kara,

“Vatandaşın memnuniyetini artırmak, problemleri çözmek ve bunu en iyi şekilde nasıl yapabilirizin cevabını aramak ve bulmak için bu kitabı çıkarttık.” Dedi.

Yeni çıkacak olan ve hala devam eden projelerinden de bahseden Kara, gösterge bilim ile ilgili çalışmalarına değindi.

“Bu zamana kadar bununla ilgili iki tane çalıştay yaptık önümüzdeki ayda hem ulusal hem de uluslararası bir çalıştay daha yapacağız” dedi.

GÖSTERGE BİLİM NEDİR? NEDEN BUNLARLA UĞRAŞIYORUZ

“Gösterge bilimin birçok alanı vardır her konuya değinir. Bu Türkiye’de kürsüsü olmayan bir branştır, bu konuda ülke olarak önemli değeri vermemişiz Balıkesir’de sivil toplum örgütleriyle bunun çalışmalarına başladık” dedi.

İLK TÜRK SEMİYOTİK SÖZCÜK

Bu çalışmalarında kitaplarının basılacağından da bahseden Şükrü Kara “İlk Türkçe semiyotik sözlüğünü hazırlayacağız ve bu ilk olacak” dedi.

Yapılan çalışmaları Balıkesir Belediyesi’nin katkılarıyla yürüttüklerini dile getiren Balıkesir vali yardımcısı Şükrü Kara bu çalışmaların kalıcı ve uzun ömürlü olmasını istiyoruz bunun için kurumsallaşmamız lazım, merkezi bir kurumun desteğinde enstitü olmaya ihtiyacımız var dedi. Program boyunca keyifli bir sohbet gerçekleştiren Balıkesir vali yardımcısı Şükrü Kara, kamuoyuyla paylaşmak istediğimiz bazı hususların gündeme gelecek olmasından çok mutluyuz dedi.

 

 

 

Yorum Yazın