Tekirdağ Yorum

Amerika'da Yapay Zekayla Şehir Düzenlemesi

Seda Karakaya
08 Ağustos 2022 16:07
Son Güncelleme: 08 Ağustos 2022 16:07

Amerika'daki Yolları Yeniden Tasarlayan Teknoloji

Daha az araba, daha çok insan, bisiklet yolları ve hafif raylı sistemle, memleketinizdeki en işlek cadde nasıl görünürdü? Alex Fitzpatrick, şehir planlama savunucusu Zach Katz'ın bunları yalnızca size söyleyemeyeceğini, yapay zeka görüntü oluşturma platformu DALL-E'yi kullanarak yapılabileceğini söylüyor.

Yapay zeka şirketi OpenAI'nin San Francisco laboratuvarından doğan DALL-E, ikinci sürümüyle metin istemine dayalı fotogerçekçi görüntüler üretir. Ayrıca DALL-E' ye bir resim gönderebilir ve yapay zekadan belirli bir alanını istediğiniz gibi değiştirmesini isteyebilirsiniz.

Brooklyn merkezli sanatçı Zach, DALL-E'nin gücünden yararlanarak karayollarını yayalar ve bisikletler için daha dostça olacak şekilde yeniden tasavvur ediyor.

Zach Katz, New York'ta yaşadığı bloğun Google Sokak Görünümü görüntüsü olan DALL-E 2 adlı yapay zeka sistemiyle yeniden oluşturdu. Kaldırımı ve park etmiş arabaları, kaldırılması gereken unsurlar olarak seçti ve ardından bunların nasıl değiştirilmesini istediğini yazdı. İstediği: “Süslü bir fıskiye, su çeşmesi ve oynayan çocuklar.”

 

28 yaşındaki Katz, New York ve Boston gibi şehirlerdeki arabaların yoğun olduğu caddeleri yaya olarak gösteren ve yapay zeka tarafından oluşturduğu görüntüleri Twitter 'da paylaştı.

Zach, "Sonuçlar gerçekten harika. Yapay zekanın insanların daha iyi şehirler hayal etmelerine yardımcı olmak için sahip olduğu potansiyele hayran kaldım. "Yani, o zaman dedim ki, bu güvenli ve yaşanabilir sokakları savunmak dünya çapında ciddi bir dönüştürücü potansiyele sahip olabilir."

Görüntüler, kentsel tasarımda nelerin mümkün olduğunu hayal etmek için güçlü araçlardır ve Katz'ın çalışmaları, ülkenin dört bir yanındaki savunucular tarafından, istedikleri değişiklikleri yapmak için halihazırda kullanılmaktadır.

Katz'ın web sitesinde, deneylerinin en çarpıcı noktalarından bazıları gösteriliyor. Öncesi ve sonrası dönüşümler, yoğun kavşakların araçsız yaya parklarına dönüştüğünü gösteriyor. Brooklyn-Queens Otoyolu gibi ana yollar, bisikletçiler bisiklet yollarında gezinirken sakinlerin çimenlerde dinlendikleri, inişli çıkışlı tepeler ve çayırlar halinde. Katz, talepleri Twitter'da yer alıyor.

Yapay Zekayla Oluşturulan Görüntülerin Paylaşıldığı Twitter Hesabı @betterstreetsai

Yorum Yazın